Mikroregion Čertovo břemeno

Do mikroregionu patří 5 obcí severní části Jihočeského kraje (Balkova Lhota, Borotín, Jistebnice, Nadějkov a Radkov). Využít zde můžete značené a pravidelně udržované běžkařské trasy v délce zhruba 85 kilometrů. Obecně platí, že se trasy upravují vždy před víkendem - dle povětrnostních podmínek. Na všech výchozích místech jsou nainstalovány nové mapové panely, v terénu jsou osazeny rozcestníky.

V mapách se setkáte se značením plnou čárou - trasy udržované rolbou a trasami značenými přerušovanou čárou - trasy udržované skútrem nebo traktorem. Mapa v tištěné podobě by měla být k dispozici v informačních centrech v Sedlci-Prčici, Voticích, Sedlčanech a Táboře, na radnicích či ve vybraných ubytovacích zařízeních.

Ideální výchozí místa s možností parkování jsou následující:

  • centrální parkoviště u Libenic (přímo u silnice č. 120 mezi Borotínem a Sedlcem-Prčicí)
  • parkoviště u Cunkova naproti Hospodě U Bizona
  • parkoviště u celoročního Campu Javorová Skála za osadou Ounuz
  • možnost parkování na rynku v Borotíně, na náměstí v Jistebnici a Nadějkově, v Chlístově, ve Veletíně u Hospůdky za pecí, v Chyškách u školy a u kulturáku a v Růžené
  • v Táboře u točny MHD (Otavan)
  • jestliže pojedete vlakem, tak je nejlépe vystoupit ve Střezimíři či Sudoměřicích u Tábora (žel. trať Praha - Benešov - Tábor - Č. Budějovice) nebo se k trasám přiblížit z nádraží Balkova Lhota či Božejovice (žel. trať Tábor - Písek)

Aktuální informace o stavu lyžostezek poskytnou:

  • Nadějkovsko - Zdeněk Černý, tel.: 603 208 149, 381 272 117
  • Jistebnicko - Miroslav Kubec, tel.: 736 612 672
  • Borotínsko - Antonín Brož, tel.: 724 189 516

Ke stažení:

Web: www.certovo-bremeno.cz/section.php?id=40

Zpět na seznam oblastí vhodných pro běžecké lyžování

Pravidla chování při lyžování

1. Ohled na ostatní lyžaře
Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.
2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Každý lyžař, nebo snowboardista musí jezdit na dohled. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svým schopnostem, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.
3. Volba jízdní stopy
Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
4. Předjíždění
Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři, či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.
5. Vjíždění a rozjíždění
Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet se musí nahoru a dolů přesvědčit, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.
6. Zastavení
Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně nezdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.
7. Stoupání a sestup
Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.
8. Respektování značek
Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.
9. Chování při úrazech
Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.
10. Povinnost prokázání se
Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.