Běžecké lyžování v oblasti Blanského lesa

Udržované běžecké trasy se v regionu Blanský les – Netolicko nachází především v okolí hory Kleť (1.084 m n.m.). Lyžaři zde najdou více než 50 km vyznačených a upravovaných běžeckých stop. U startovacích bodů jsou umístěny informační tabule s označením, kde se lyžař nachází, aktuální stav sněhové pokrývky a teploměr. Nejvhodnějšími startovacími body s možností pohodlného zaparkování jsou:

  • Krásetín – dolní stanice lanové dráhy na Kleť
  • Vyšný u Českého Krumlova – Podhájí
  • Obec Chvalšiny
  • Obec Brloh – Rohy – Nová Hospoda

Přehled tratí, včetně podrobných map, aktuálního stavu stop i počasí naleznete na webu Oranžovou stopou v Blanském lese.

e5ba99cfd2d96b3ee5b648ee3d32c2d8_thumb.png

Zpět na seznam oblastí vhodných pro běžecké lyžování

Pravidla chování při lyžování

1. Ohled na ostatní lyžaře
Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.
2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Každý lyžař, nebo snowboardista musí jezdit na dohled. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svým schopnostem, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.
3. Volba jízdní stopy
Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
4. Předjíždění
Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři, či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.
5. Vjíždění a rozjíždění
Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet se musí nahoru a dolů přesvědčit, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.
6. Zastavení
Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně nezdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.
7. Stoupání a sestup
Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.
8. Respektování značek
Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.
9. Chování při úrazech
Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.
10. Povinnost prokázání se
Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.